Anti-Ragging Committee

CONSTITUTION OF PERMANENT ANTI-RAGGING COMMITTEES

(ACADEMIC SESSION 2017-2018)

Following committees are constituted to oversee discipline aspect on the campus and the Teaching/ Admin. Block on the part of the visiting candidates/ students to ensure that RAGGING may not germinate on the campus in any form. It should be the effort of the committee’s members to counsel the suspected candidates/ students for observing reasonable conduct in their interaction with others. As per guidelines of the Supreme Court, necessary display for anti ragging drive can be put on important places.

S.No. Place Faculty Name
1. Campus & Playgrounds 1.        Dr. B.B.Sharma  (Chief Procter)

2.        Dr. Vinay Khatri (ASH)

3.        Dr. Deepak Raj (ASH)

4.        Mr. Sunil Dhull (ME)

5.        Dr. Vikram Bali (CSE)

6.        Mr. Vijay Kumar (Sports)

2. Canteen Lawns & Parking 1.        Mr. Dinesh Kumar

2.        Ms. Preeti Dahiya (MBA)

3. Canteen 1.        Dr. Saurabh Garg (BBA)

2.        Ms. Vinod Kumari (ASH)

3.        Mr. Ravinder Kumar (ASH)

4. Mess (During Lunch) 1.        Mr. Badal Singh (CE)

2.        Ms. Meenu Gangwar (ECE)

5. Hostel 1.        Dr. Vijay Kumar (ASH)

2.        Mr. Rajesh Kumar (BBA)

3.        Ms. Tanika Dhiman (TE)

6.Block- A Ground Floor 1.        Dr. Sanjeev Kumar (ASH)

2.        Mr. Nitin Sharma (ASH)

3.        Ms. Rachna Khurana (ASH)

First Floor 1.        Dr. Pawan Kumar (ASH)

2.        Dr. Hawa Singh (ASH)

2nd Floor 1.        Dr. Jugmendra Singh (ASH)
7. Block-B Ground Floor 1.        Mr. R.K. Sharma (CE)

2.        Mr. Ravinder Kumar (CE)

3.        Mr. Deepak Leelwan (CE)

1st  Floor 1.        Ms. Swati Gupta (ECE)

2.        Mr. Sachin Dhawan (ECE)

3.        Mr. Rajeev Dhanda (ECE)

2nd Floor 1.        Mr. Subhasish Pal (TE)

2.        Mr. Sunil Bhatnagar (TE)

3.        Ms. Neeraj Bala (TE)

8.Block-C Ground Floor 1.        Mr. Amit Dubey (ME Dip.)

2.        Mr. Virender Upneja (ME)

3.        Mr. Vikas Kumar (ME)

1st  Floor 1.        Mr. Deepak Gumber (ME)

2.        Mr. Anand  Kumar (ME)

2nd Floor 1.        Mr. Amit Raman (ME)

2.        Mr. Sanjeev Kumar (ME)

9.Block-D Ground Floor 1.        Ms. Priyanka Sehgal (MBA)

2.        Dr. Suman Madan (MBA)

3.        Mr. Manish Gulyani (MBA)

1st Floor 1.        Ms. Pooja Gupta (BBA)

2.        Mr. Atul Gautam (BBA)

2nd Floor 1.        Dr. Ankur (BBA)

2.        Ms. Shachi (BBA)

3rd Floor 1.        Mr. Dalbir  (BBA)

2.        Ms. Meenakshi (BBA)

4th Floor 1.        Mr. Jagmohan Malhotra (BBA)

2.        Ms. Shilpa Sardana (BBA)

10.Block-E Ground Floor 1.        Ms. Arpna (CSE)

2.        Mr. Anuj Kumar (CSE)

1st Floor 1.        Dr.S.C. Gupta (CSE/IT)

2.        Mr. Vikas Sethi (CSE)

3.        Ms. Tannu Sharma (CSE)

2nd Floor 1.        Mr. Rahul Kaushal (CSE)

2.        Ms. Neha Pahwa (CSE)

3rd Floor 1.        Mr. Dinesh Kumar (MCA)

2.        Mr. Rajan Saluja (MCA)

3.        Ms. Renu  (MCA)

4th Floor 1.        Mr. Rattandeep Aneja (IT)

2.        Mr. Neeraj Partap (MCA)

Director